В даній статті описані типові помилки побудови домашньої мережі та її використання, також додані рекомендації які дозволять їх уникнути.
Проблема: низька швидкість роботи по Wi-Fi
Причина №1. Всі пристрої підключені по Wi-Fi
Опис: Найбільш поширений на сьогоднішній день стандарт Wi-Fi 802.11n здатний в ідеальних умовах передати до 100 Мбіт інформації в секунду. Реальна швидкість буде завжди нижче, так як умови зазвичай далекі від ідеальних. Крім того, при одночасному підключенні великої кількості пристроїв, продуктивність Wi-Fi так само може знижуватися в силу того, що всі вони ділять єдину точку обміну. А точка в одну одиницю часу може працювати тільки з одним пристроєм.
Рекомендації: Всі стаціонарні пристрої, тобто комп’ютери, медіа плеєри, ігрові приставки, телевізори з функцією Smart-TV і т.д., рекомендується підключити до роутера кабелем. Для цього можна використовувати наявні в більшості роутерів порти LAN.
Причина №2. Велика кількість WiFi мереж навколо
Опис: Більшість сучасних роутерів працює в одному і тому ж радіодіапазоні 2,4 GHz. При правильних налаштуваннях і дотриманні стандартів в цьому діапазоні може поміститися не більше 3-4 Wi-Fi мереж, які не заважатимуть один одному. Якщо Ви на своєму ноутбуці або мобільному пристрої бачите більше 3-4 Wi-Fi мереж, значить мережі однозначно заважають один одному і це позначається В першу чергу на швидкості роботи Wi-Fi.
Рекомендації: Шляхів вирішення цієї проблеми кілька, а саме:
За допомогою додаткового програмного забезпечення знайти найбільш вільний діапазон частот і налаштувати Вашу Wi-Fi-мережу на роботу в цьому діапазоні. Приклади такого програмного забезпечення може бути безкоштовні програми WiFi Analyzer для Android або Metageek inssider для Windows.
Використовувати роутери здатні працювати як в діапазоні 2,4 GHz, так і в діапазоні 5 GHz. Відмінною характеристикою цих роутерів є те, що вони вміють працювати в обох діапазонах одночасно. У більшості випадків не всі Ваші пристрої будуть підтримувати роботу в діапазоні 5 GHz. Такий тип роутерів дозволить пристроям, що підтримують 5 GHz, працювати на цій частоті в більш вільному частотному діапазоні і отримати більш високу швидкість. Ті ж Ваші пристрої, які не підтримують роботу в 5 GHz діапазоні, зможуть продовжувати працювати в діапазоні 2,4 GHz.
Причина №3. Велика кількість перешкод в WiFi діапазон
Опис: діапазон 2,4 GHz є досить зашумлений радіодіапазон. В цьому діапазоні працюють деякі побутові прилади, сучасні радіотелефони. Так само в цьому діапазоні працюють різні радіо-гаджети для комп’ютера, такі як безпровідні мишки та клавіатури. Багато моделей радіокерованих іграшок так само використовує цей діапазон. Всі ці пристрої будуть перешкодою для вашої Wi-Fi мережі і це буде позначатися в першу чергу на швидкості її роботи.
Рекомендації: Основний метод вирішення проблеми — використання для роботи діапазону 5ГГц.
Причина №4. Одне або декілька Ваших пристроїв далеко від роутера або щось заважає передачі сигналу
Опис: якщо один з Wi-Fi клієнтів знаходиться далеко від роутера або щось заважає передачі сигналу, то роутер і клієнт знижують робочу швидкість Wi-Fi. Це покращує якість передачі сигналу. Однак, технологія Wi-Fi розроблена так, що реально віна працює на швидкості самого повільного клієнта. Якщо була знижена швидкість для одного клієнта, це негативно позначиться на швидкості роботи всіх підключених клієнтів.
Рекомендації: Перешкодами найчастіше виявляються стіни, особливо несучі. Вони набагато товщі, ніж звичайні міжкімнатні, а значить і важчі для передачі радіосигналу. Перешкодою можуть так само бути дзеркала, меблі та інші елементи інтер’єру Вашої оселі, які опинилися на шляху проходження сигналу. Не варто ховати роутер в шафу, тому що ви гарантовано назавжди знизите потужність і якість сигналу. Варто розмістити роутер ближче до кімнат, де Ви будете в основному користуватися Вашими мобільними пристроями. Звертаємо Вашу увагу, що діапазон 5GHz більш чутливий до фізичних перешкод на шляху проходження сигналу. Якщо між Вашим пристроєм та роутером кілька стін, то кращим може виявитися діапазон 2.4 GHz, на відміну від 2 попередніх випадків.
Причина №5. Використання обладнання старого або «спрощеного» стандарту.
Опис: У більшості випадків сучасне обладнання дозволяє працювати з обладнанням старіших стандартів. Так, якщо у Вас новий роутер і старий ноутбук, то дуже ймовірно, що у Вас не виникне проблем з підключенням цих пристроїв один до одного. Однак, як і у випадку з поганим рівнем сигналу, роутер по Wi-Fi буде працювати на швидкості самого повільного клієнта. Якщо у Вас 2 ноутбука, один новий, а інший старий, Ви чітко побачите, що коли до WiFi підключений тільки новий ноутбук, реальна швидкість роботи Wi-Fi буде вище, ніж при одночасній роботі зі старим ноутбуком. Це ж стосується використання «спрощених» або «здешевлених» варіантів стандарту.
Рекомендації: Намагайтеся не використовувати в одній Wi-Fi мережі пристрої старого (наприклад, 802.11g) і нового стандарту (наприклад, 802.11n).
Проблема: При роботі SmartTV/IPTV є спотворення в зображенні, затримки в відтворенні або SmartTV взагалі не працює
Причина. Приставка або телевізор підключені до роутера по Wi-Fi
Опис: Як видно з попередніх проблем, Wi-Fi чутливий до різних перешкод при передачі даних. Є висока ймовірність, що дані при передачі будуть втрачені або пошкоджені. Коли Ви ходите по сторінках інтернету — механізми, що відповідають за обмін даними, стежать за тим, що б всі дані добрались до місця призначення. У разі необхідності ці механізми передадуть дані другої або навіть втретє. Головне, що б дані були доставлені. Однак для механізмів, які відповідають за передачу даних в SmartTV головне не якість і цілісність доставки, а швидкість. Тому повторна передача даних там просто відсутня. Тому SmartTV чутливий до втрати даних і вимагає якомога більш якісну середу для передачі даних. Відповідно виходить, що Wi-Fi, що не забезпечує гарантованої доставки даних, і SmartTV, чутливий до втрат даних, просто не сумісні.
Рекомендації: Не використовуйте Wi-Fi для передачі SmartTV. Підключіть приставку або телевізор кабелем UTP до портів LAN роутера. Імовірність втрати даних в кабелі на кілька порядків менше ніж по Wi-Fi.
Проблема: Низька швидкість копіювання даних між пристроями всередині домашньої мережі
Причина №1. Обидва пристрої підключені по Wi-Fi
Опис: В одну одиницю часу модуль Wi-Fi може або приймати дані або передавати інформацію. Причому тільки від одного пристрою. Виходить, що передаючий інформацію пристрій передає порцію даних на роутер, той їх запам’ятовує. Потім передає до другого пристрою, для якого дані призначені. У відповідь другий пристрій передає підтвердження про те, що дані отримані на роутер. Роутер їх отримує і передає на перший пристрій. Всі ці дії виконуються послідовно, а значить дуже повільно.
Рекомендації: Якщо Вам необхідно передати великий обсяг даних — підключіть одне або обидва пристрої кабелем до портів LAN роутера. При роботі по кабелю всі вищеописані дії зможуть виконуватися одночасно, що значно підвищить швидкість передачі даних.
Причина №2. Один з пристроїв підключено по Wi-Fi
Опис: Найчастіше в звичайних умовах по кабелю можна передати інформацію не швидьше 8 Мбайт/сек. Для Wi-Fi ця швидкість вважається фактично ідеальною. У той же час по Wi-Fi швидкість коливається в межах 2.5-4 Мбайт/сек, тобто в 2-3 рази нижче.
Рекомендації: Підключіть обидва пристрої кабелем до LAN портів роутера. Швидкість по кабелю значно вище. Тим самим Ви зможете збільшити швидкість передачі даних.
Проблема: періодичне відсутність інтернету або його погана робота на одному, декількох або всіх домашніх пристроях
Причина. Несправність або неправильна робота абонентського устаткування
Опис: Робота Вашої домашньої мережі так само багато в чому залежить від того, наскільки правильно і коректно налаштоване Ваше домашнє обладнання: комп’ютери, ноутбуки, планшети, телефони і т.д. Наприклад, ноутбук може прекрасно працювати в інтернеті при підключенні кабелем і не працювати по Wi-Fi, або навпаки. Для роботи по кабелю використовується один модуль, для роботи по Wi-Fi інший. У кожного з них свої індивідуальні налаштування. І якщо один з них налаштований коректно — він буде працювати, але це не означає, що буде працювати другий. Другий так само повинен бути налаштований правильно. Блокувати роботу може не правильно налаштований антивірус чи фаєрвол, пошкоджені файли операційної системи, відсутність драйверів, наявність вірусів та шкідливого ПО. Як приклад: помилка в налаштуванні браузера не дозволить Вам відкривати сторінки інтернет, але Skype при цьому прекрасно може працювати.
Рекомендації: Ваші домашні пристрої можуть вимагати спеціальних налаштувань. Якщо налаштування Вашого обладнання викликає у Вас сумнів і питання — зверніться до когось, хто може кваліфіковано виконати ці дії.